Recorduri naționale de alergare la S24H

În această dimineață, la ora 6.00 AM, s-a încheiat concursul internaţional de alergare de anduranţă, S24H.

S-a alergat în probe de 48, 24, 12 ore, individual sau ștafetă. Au fost date lupte strânse la toate probele, până la expirarea termenelor limită.

În proba de 48 de ore, ambele alergătoare înscrise la categoria feminin au  susținut o competiție aprinsă în primele 30-35 de ore ale cursei, fiind de altfel și cele care înregistrau mai mulți kilometri decât în cursa masculină, unde numărul de participanți a fost net superior. Mara Moroșanu a fost liderul absolut al probei în marea majoritate a timpului, însă în final conducerea a fost preluată de Fionnuala O’Mara, din Irlanda. Mara Moroșan este de altfel și cea care a dominat decisiv cursa de 24 de ore din 2016, când a atins un număr de 180.9 km alergați.

La masculin, lupta în proba de 48 de ore a fost la fel de disputată. Mai bine de 30 de ore cursa a fost condusă de Nicu Buceanu, care a cedat însă fruntea clasamentului în favoarea lui Andrei Szell. La sfârștiul celor 48 de ore de concurs, Andrei a fost cel care a parcurs numărul cel mai mare de kilometri (aproape 300!). Andrei Szell este cunoscut și pentru performanța sa de a fi singurul finisher al Ultrabalaton din acest an.

În proba de 24 de ore s-a impus decisiv sportivul din Serbia, Sașa Gacik, cu peste 224 de km parcurși. Recordul național la 24 de ore îi revine însă lui Florin Ioniță, care a alergat 215.84 km, stabilind astfel un record național nu doar pentru 24 de ore, ci și pentru 12 ore – 135 km. Florin este sportivul care deține și recordul de alergare pentru 6 ore, performanță stabilită pe 8 Aprilie, la concursul Redis Record Run 6h. El a reușit să alerge atunci distanța de 75.5 km, rezultat cu care se plasează pe poziția a 9-a în lume la categoria sa de vârstă.

La feminin, proba de 24 de ore a fost adjudecată de Floricica Neacșu, o alergătoare din Galați specializată în alergările montane și recunoscută pentru energia sa deosebită în toate cursele la care se înscrie. Zuzzy, așa cum este cunoscută de apropiați, a fost la 1 km de doborârea recordului din 2016, stabilit de către Mara Moroșan în cadrul aceleiași competiții.

În proba de 12 ore, Arnold Dekani-Engelman și-a îmbunătățit considerabil rezultatul din anul anterior obținut tot în cadrul S24H, însă performanța sa nu a fost suficientă pentru stabilirea unui record național la 12 ore, record adjudecat tot de Florin Ioniță, așa cum am menționat anterior. Categoria feminin la 12 ore a plasat-o pe prima poziția pe alergătoarea Szilvia Bogardy, din Ungaria.

Iată care sunt primele 3 poziții la toate probele, conform rezultatelor afișate până în acest moment de către organizatori la probele de 48, 24 și respectiv 12 ore de alergare.

48 ore (13 participanți)

Masculin (11 participanți)

Andrei Szell – 292.94 km (Andrei este și singurul român care anul acesta a finalizat Ultrabalaton, cursa de 220 de km din Ungaria)

Locul I: Sașa Gacik (Serbia) – 224.34 km

Locul II: Florin Ioniță – 215.84 km (nou record național)

Masculin (25 de concurenți)

Arnold Dekani-Engelman – 125.63 km (*recordul aparține însă lui Florin Ioniță, cu 135 de km parcurși)

Ilie Iloiu – 118.21 km

Szokolszky Istvan – 116.19 km

Feminin (12 concurente)

Szilvia Bogardy (Ungaria) – 122.10 km

Valentina Nejkivic (Serbia) – 109.37 km

Andra Ioana Calenic – 107.93 km

Rezultatele complete ale competiției S24H, ediția 2017, se pot consulta aici.

S24H este o cursă de ultramaraton care presupune parcurgerea unei distanţe cât mai mari în decursul a 12, 24 sau respectiv 48 ore de alergare, individual sau în ştafetă, pe o buclă cu lungimea de 1236 metri, asfaltată şi iluminată nocturn.

La prima ediţie S24H din anul 2016, cele mai lungi distanţe parcurse de români au fost:

Răzvan Farkaș 207.1 km la proba 24h masculin;

Mara Moroşan 180.9 km la proba 24h feminin;

Arnold Dekani-Engelman 112.7 km la proba 12h masculin;

Mariana Nenu 121.3 km la proba 12h feminin.

Câştigătorul probei de 24h masculin al primei ediţii S24H din 2016 a fost ultramaratonistul Levente Halama din Ungaria care a parcurs 222.5 km.

Un articol de: Eliza Nițescu